Kaštieľ v Želiezovciach obnovia, rekonštrukcia by mala prinavrátiť pôvodný vzhľad

ŽELIEZOVCE 10. novembra 2020 – Strechu a severovýchodné krídlo Kaštieľa v Želiezovciach obnovia. Ako informuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, mesto Želiezovce na túto obnovu získa dotáciu z grantovej schémy EHP a Nórska vo výške 736.946 Eur.

Obnova želiezovského kaštieľa by mala prinavrátiť pôvodný vzhľad pri použití pôvodných postupov rekonštrukcie a dodatočných moderných technológií reštaurovania. „Rekonštrukcia umožní vytvorenie rezidenčného umeleckého a kultúrneho centra a organizáciu kultúrnych a vzdelávacích podujatí vo vynovených priestoroch,“ dodáva ministerstvo.

Dotáciu dostali aj ďalšie tri projekty – obnova časti barokového kaštieľa rodiny Motešických v Ladcoch, revitalizácia a rekonštrukcia Draškovičovského kaštieľa zo 17. storočia v obci Čachtice a rekonštrukcia a revitalizácia budovy radnice v Levoči.

„Teší ma, že z grantového mechanizmu EHP môžeme podporiť obnovu a rekonštrukciu ďalších štyroch cenných pamiatok. Táto správa je dôležitejšia o to viac, že prichádza v čase, kedy riešime veľké výzvy, ktoré pred nás postavila pandémia koronavírusu. Chod spoločnosti a hospodárstva sa však nemôže zastaviť ani v tejto sťaženej situácii. Týka sa to tiež ochrany nášho národného kultúrneho dedičstva, pri ktorého záchrane sa veľakrát hrá doslova o čas. Ak by efektívna pomoc neprišla včas, škody na pamiatkach by mohli byť už nenapraviteľné,“ zdôraznila vicepremiérka Veronika Remišová.

Granty EHP a Nórska sú finančnou schémou, prostredníctvom ktorej Nórsko, Island a Lichtenštajnsko ako nečlenské štáty EÚ poskytujú finančné príspevky tým krajinám Únie, ktorých hrubý domáci produkt na obyvateľa je nižší ako 90 % priemeru. Na druhej strane je týmto prispievateľským štátom umožnený voľný pohyb tovarov, kapitálu, služieb a osôb v rámci všetkých členských krajín EÚ.

zdroj: Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, foto: zeliezovce.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *